Futural Society
Valmistunut
Tapahtuman luonti
Navigoi “Tapahtumat” näkymään ja paina “Uusi”. Anna tapahtumalle “Nimi”, “Päivämäärä”, johon tulee alkupäivä sekä kellonaika sekä lopetuspäivä ja kellonaika. Voit valita Tapahtumalle valmiin mallin. Valmis malli laittaa mallissa olevat arvot, jotta niitä ei tarvitse yksitellen asettaa.

Tapahtumalle voidaan antaa bannerikuva verkkosivulle yläreunassa kameran kuvaa klikkaamalla. Kuvan vieressä oleva likukytkin määrittää, onko tapahtuma ulkaistu vai ei.
“Verkkosivuston alivalikko” luo tapahtumalle alivalikot verkkosivulle, eli paloittelee erikseen sivut Esittely, Sijainti ja Ilmoittaudu.
“Tapahtuman rekisteröintinappi” luo verkkosivulle ylimääräisen ilmoittautumisnapin, jos “Verkkosivun alivalikko” on valittuna.
Jos valitset tapahtumalle kielen kentässä "kieli", kaikki viestintä lähetetään kyseisellä kielellä. (Muutoin kieli valitaan kontaktitiedon kielen mukaan.)
"Yksityisyydet" viittaa lupien hallintaan: modulissa Yksityisyydet voidaan määritellä lupia, joita kysytään eri yhteyksissä. Kyseinen lupa voidaan liittää kysyttäväksi tapahtuman ilmoittautumisessa.
"Yksityistapahtuma" -kenttä rastitettaessa tämä tapahtuma ei näy julkisessa tapahtumakalenterissa. Tällöin voidaan lähettää ilmoittautumistieto esim. linkkinä sähköpostitse. (Ilmoittautumislomake on julkisessa verkossa näkyvissä, mutta se ei ole linkitettynä mihinkään sivuun, joten kukaan ei eksy sinne vahingossa.)
Tunnisteet -kentästä tapahtuman luonnin aikana voit suoraan luoda haluamasi tunnisteet tapahtumalle. Voit myös navigoida Tapahtumat > Tapahtuman tunnistekategoriat ja luoda tunnistekategoriat/tunnisteet sieltä. Tunnisteet ovat muodossa tunnistekategoria:tunniste. Tunnistekategoria on kategoria, johon kyseinen tunniste kuuluu ja tunnisteen nimi on tämän kategorian alla oleva tunniste. Esimerkkinä voidaan luoda tunnisteryhmä “Tyyppi” ja luoda tälle tunnisteet “Verkossa” ja “Paikanpäällä”. Tämä luo verkkosivulle tapahtumiin hakuvalikon, jonka avulla voidaan suodattaa tapahtumia.
Täytä myös “Järjestäjä”, “Vastuuhenkilö”, sekä “Tapahtumapaikka” kentät. (Nämä tiedot tallentuvat yhteystietorekisteriin, josta niitä voidaan myöhemminkin hyödyntää.)
- Luo koulutuksen mallipohja, eli kurssi. Tämä sisältää koulutuksen yleiskuvauksen, oppimistavoitteet, ym.
- Luo kurssitoteutus. Toteutus on ajallinen ilmentymä kurssista. Eli sama kurssi voidaan samalla mallipohjalla järjestää joka kevät ja joka syksy. Tällöin toteutus olisi esimerkiksi Kurssi, kevät 2021.
- Jos tapahtuma on ilmainen, liitä toteutus ylläolevassa kentässä tapahtumaan. Jos tapahtuma on maksullinen, toteutus liitetään tapahtuman lipputuotteeseen tuoterekisterissä.
- Kun käyttäjä ilmoittautuu tapahtumaan, hänet liitetään toteutuksen opiskelijaksi.
Pääsyliput
Maksullisille tapahtumille voidaan luoda useita pääsylippuja ja laittaa niiden myynnille halutessa aloitus- ja lopetuspäivämäärä ja/tai kpl-määräkiintiö. (esim. VIP ja tavallinen). Pääsyliput luodaan tapahtumalla “Tiketit” välilehdeltä.

Jos asennuksessa on maksulliset tapahtumat lisämoduuli niin lipulle voidaan määrittää hinta ja niitä voidaan myydä verkkokaupassa.
Viestintä
Valitsemalla Sähköpostin mallipohjan "Tapahtumalla on vapaita paikkoja" ja Liipaisin: Aina kun on vapaita paikkoja, lähetä jonotuslistalaisille, saat automatisoitua viestit jonotuslistalaisille.
Kysymykset
Välilehdellä Kysymykset voidaan muokata tapahtumailmoittautumiseen tulevia kysymyksiä. Kysymykset voivat olla vapaita tekstikenttiä tai monivalintoja. Voit tehdä valmiita kyselymoduleita, jotka voi valita mukaan tapahtumalle. Muista rastittaa kyselyyn (välilehti muut tiedot) kenttä "tapahtumakysely", jotta voit lisätä sen tässä näkymässä.Klikkaamalla tekstiä Lisää rivi saat listan käytettävissä olevista kyselyistä.
Voit valita yhden tai useamman valmiin kyselyn tai luoda uuden kyselyn painamalla nappia Luo (ohje täällä).
Kannattaa rakentaa valmiit "standardikyselymodulit", joista koostetaan eri tapahtumien kyselyt. Näin hallinnointi säilyy selkeänä ja jälkikäteen raportointi/tilastointi onnistuu.
(HUOM! Kyselyjä voi lisätä myös vielä tapahtuman julkistamisen jälkeen. Näin ei kuitenkaan kannata menetellä, koska tällöin muokatut kysymykset kysytään vain uusilta ilmoittautujilta.)
Tapahtuman julkaisu
Nyt tapahtuma on julkistettu ja tapahtumalle voidaan tehdä ilmoittautumisia. Voit tehdä julkistamisen myös "frontend"-puolelta (kts ohje alla), kun olet ensin esikatsellut tapahtumaa verkkosivuilla.
Voit raahata oikeasta reunasta valmiita pohjia eli"widgettejä" päänäkymään ja laittaa niihin omat tekstit, kuvat, ym.
Pääset takaisin "backend"-puolelle klikkaamalla yläreunan linkkiä Konfiguroi tapahtumalippuja.
Kommentointi ei ole mahdollista tässä teemassa.
Jaa sisältö
Jaa linkki
Jaa sosiaalisessa mediassa
Jaa sähköpostilla
Ole hyvä kirjaudu jakaaksesi tämän Artikkeli sähkopostilla.